Namaszczenie chorych

Kościół wierzy i wyznaje, że wśród siedmiu sakramentów istnieje jeden specjalnie przeznaczony do umocnienia osób dotkniętych chorobą – sakrament namaszczenia chorych. Jest on jednym z sakramentów uzdrowienia chrześcijańskiego. Jest to sakrament, w którym ciężko chory otrzymuje przez namaszczenie olejem św. i modlitwę kapłana szczególne łaski, ulgę w cierpieniu, a niekiedy przywrócenie zdrowia. Sakrament ten ma również moc gładzenia grzechów.

Sakrament namaszczenia chorych został ustanowiony przez Jezusa i potwierdzony słowami: „Duch Pański spoczywa na mnie, namaścił mnie i posłał mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę, więźniom głosił wolność, a niewidomym przejrzenie, abym uciśnionych odsyłał wolnymi, abym obwoływał rok łaski od Pana” (Łk 4, 18).

Jak działa sakrament chorych?

Namaszczenie chorych jest sakramentem, podczas którego Bóg leczy duszę chorego, daje siłę i ulgę w cierpieniu, a czasem przywraca zdrowie ciała.
Daje pocieszenie, pokój i siłę. Następuje spotkanie z Jezusem, który przynosi umocnienie. Niektórzy chorzy zostają nawet w ten sposób uzdrowieni.

Jak jest udzielany?

Kapłan namaszcza czoło i dłonie chorego poświęconym olejem. Wypowiada przy tym słowa:

„Przez to święte namaszczenie niech Pan w swoim nieskończonym miłosierdziu wspomoże ciebie łaską Ducha Świętego. Pan, który odpuszcza ci grzechy, niech cię wybawi i łaskawie podźwignie. Amen”.

Ewangelie mówią, że Jezus w szczególny sposób troszczył się o chorych; bardzo wielu ludzi uzdrowił na ciele i na duszy. Chorzy mogą także dziś odczuć Bożą miłość w sakramencie namaszczenia chorych. W osobie kapłana sam Jezus stoi przy łóżku chorego.

Kiedy stosować?

Sakrament chorych nie jest ostatnim namaszczeniem. Nie trzeba się go bać ani wstydzić. Jest sakramentem wielokrotnego użytku, a przyjąć go może każdy któremu dolega poważna choroba.

Wybierasz się do szpitala na zabieg lub operację? Skorzystaj wcześniej z sakramentu chorych, np. po niedzielnej Eucharystii podejdź do zakrystii i poproś księdza o namaszczenie – dostaniesz duchowe umocnienie na czas pobytu w szpitalu.

Osoby, które same już nie mogą przyjść do kościoła odwiedzamy w domach.

Odwiedziny chorych

W naszej parafii odwiedziny chorych odbywają się w każdą pierwszą sobotę miesiąca. Chętnych do odwiedzin proszę zgłaszać zakrystii lub telefonicznie.

Wiatyk

Człowiek, który umiera, powinien się wyspowiadać oraz przyjąć Wiatyk, czyli Komunię Świętą „na drogę”. Tak określa się jedzenie lub przekąski zabierane w długą podróż.

Namaszczenie chorych pomaga także przejść przez śmierć. Jezus jest tym, który nie tylko towarzyszy nam w momencie śmierci, lecz przeprowadza nas przez śmierć do życia w niebie.

W sytuacji zagrożenia życia proszę wzywać księdza o każdej porze – numer telefonu: +48 452 061 934.